Üye Girişi  |  Yeni Üyelik | Sepetim | Sipariş Takibi | İletişim | Mesajınız | Yardım   
( Sepet Boş )
 

 Hızlı Arama      

  DRAM SANATINDA EZGİ VE UYUM 

Resmi Büyütmek İçin Tıklayınız
YÜKSEL 
ALKIM
 
 Stok Var  1 Adet kaldı.

 Fiyatı:9.45 TL
 

EDEBİYAT 

Barkod:9789756363478  Sayfa Sayısı:179  Ebat:0-0  Baskı:2004-   Kod:975-6363-47-9
Sofokles, Shakespeare, Ibsen, Çehov, Sartre, Brecht, Harold Pinter... Batı tiyatrosunun 25 yüzyıllık serüvenine imza atmış dram ustaları. Bizden de iki demir leblebi yazar: Vüs at O. Benzer ve Vasıf Öngören. Ayşegül Yüksel, bu yazarların oyunlarını irdeleyerek onların dram sanatının gizini nasıl çzödüklerini araştırıyor.
Bir tiyatro yapıtı, ne şiir gibi onlarca kez okunabilir ne de alımlaması, roman okurken olduğu gibi uzun bir süreye yayılabilir. Üstelik, alımlayıcısının yazılı metinle baş başa olduğu sere serpe bir ortamda tüketilmez. İzleyici topluluğu karşısına canlı olarak çıkarılacak ve alımlayıcı ile olan ilişkisini ortalama iki saat içinde kuracaktır. Ustaca yazılmış bir oyun, tıpkı bir müzik yapıtı gibi -eşzamanlı olarak işleyen- uyumsal (armonik) ve ezgisel (melodik) özellikler taşır. Tiyatro tadı, işinin ustası bir yazarın, bu iki düzlemde yaptığı büyülü işlemle oluşur.
Ayşegül Yüksel, Antik Yunan trajedisinden epik tiyatroya ve absürd tiyatroya uzanan bir çizgide yer lana on oyunu incelerken, yazarların yapıtlarını ezgisel/uyumsal düzlemde nasıl kodladıklarını araştırıyor. Amacı içerik-biçim arasındaki bağıntının izini sürerek yapıtların kodlanmış bir bütün , bir dizge olma özelliğini ortaya çıkarmak.
İncelemelr, dram tarihi içinde kronolojik bir sıra izliyor. Ancak, bunun yanı sıra, birbirinden bağımsız olarak okunabilme kolaylığı da içeriyor.
  

.
Yazarın Son Çıkan Yayınları
DRAM SANATINDA EZGİ VE UYUM YÜKSEL